Nedir? FN Nedir? FN Tuşu ve FN Tuşu Ne İşe Yarar?

furatmedya

Webmaster
Mekanın Sahibi
Editör
Katılım
27 Kas 2019
Mesajlar
17
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Çoğunlukla dizüstü bilgisayar modellerinde yer alan 'FN' tuşu, klavye üzerinden komutları çağırmak için kullanılan bir tuştur. Dizüstü bilgisayarların klavyelerinde daha fazla alan kaplamaması için pek çok fonksiyon mevcutta yer alan tuşlar ve FN tuşunun kombinasyonu ile çalışmaktadır. FN tuşu kendi başına fonksiyon görmemesi ile birlikte; FN tuşuna bağlı olarak ikincil fonksiyon tanımlanmış tuşların fonksiyonu çalıştırmasını sağlar.

Kısacası FN tuşu; klavye üzerinde yer alan tuşların farklı bir fonksiyonla çalışmasını sağlayan bir tuştur. Genellikle dizüstü bilgisayarların klavyelerindeki 'CTRL' tuşunun yanında yer alır. Dizüstü bilgisayarların klavyesinin dar alana sahip olması ve alan tasarrufu yapılabilmesi için tasarlanmıştır.

FN Tuşu Ne İşe Yarar?
Çoğunlukla; ses seviyesi arttırma veya azaltma, ekran parlaklığı arttırma veya azaltma, medya ögelerini durdurma, medya ögelerini oynatma veya değiştirme, uçak moduna alma, ciazı sessiz duruma getirme, klavye aydınlatmasını açma veya kapatma gibi işlevleri görmektedir.

FN tuşunun yaptığı işlevler her bilgisayar markasına ve modeline göre değişebilmektedir. Bilgisayarınızın veya klavyenizin kullanım kılavuzu gibi dokümanları aracılığıyla FN tuşunun cihazınızda ne gibi işlevler için kullanıldığını öğrenebilirsiniz.
 
Üst