Neler yeni
xentr_blue_bg_color
xentr_red_bg_color
xentr_green_bg_color
xentr_orange_bg_color
xentr_voilet_bg_color
xentr_slate_bg_color
xentr_dark_bg_color

Wordpress Tema Kurulumu

I Love Google

Paylaşım Ekibi
Değerlendirme - 100%
1   0   0
Wordpress Tema Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress sitenize ücretli ve ücretsiz olarak bir çok tema yükleyebilirsiniz. Belki de WordPress içerik sisteminin bu denli fazla tercih edilmesinin ana nedenlerinden biride kolayca isteğiniz tasarımı seçebiliyor olmanızdır. Günümüzde dağıtımı yapılan bir çok tema tasarım ve kodlama açısından son derece yeterli özellikleri beraberinde getirmektedir.

Seçeceğiniz tema ayrıca SEO açısından sitenizin yükselmesinde yada düşüş yaşamasında etkili olacağını unutmayın. Daha önce WordPress tema seçimi ile ilgili bazı bilgilere yer vermiştik. Tema seçerken dikkat etmeniz gerekenleri ve merak ettiklerinizi yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda farklı bir WordPress temasını nasıl kurabileceğiniz üzerine bilgiler vereceğiz.

WordPress Tema Kurulumu
Belirli durumlarda tema yükleme işlemi can sıkıcı bir hal alabilir. WordPress sitenize belirlediğiniz temayı kurmak için üç farklı yol izleyebilirsiniz.

• FTP istemcisi üzerinden tema dosyalarınızı yükleyebilirsiniz.
  • WordPress yönetim alanınız üzerinden yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
  • WordPress kütüphanesi üzerinden ücretsiz bir tema seçip kullanabilirsiniz.
Şimdi sırası ile bu yöntemleri daha yakından inceleyelim.

WordPress Tema Arşivi Üzerinden Tema Kurulumu

Ücretsiz WordPress tema

WordPress sitenizde kullanabileceğiniz bir çok ücretsiz temayı yönetim paneliniz üzerinde edinebilirsiniz. Ücretsiz temaların bir çoğu SEO açısından eksiklikleri bulunduğunu aklınızda tutmanızda fayda var. Bir çok büyük blog sitesi ücretli temaları seçmekte, bunun temel nedeni özelleştirme ve SEO açısından uyum kriterleridir.

Tüm bunları söyledikten sonra sırası ile WordPress yönetim alanınızda sırasıyla Görünüm > Temalar > Yeni Ekle bağlantısını takip ederek siteniz için yeni bir tema seçip yükleyebilirsiniz.

WordPress ücretsiz tema yükleme

Bu ekran üzerinde temanın canlı ön izlemesini görebilir ve kolay bir şekilde kurulum işlemini tamamlayabilirsiniz.

WordPress Yönetim Paneli Üzerinden Tema Yükleme
WordPress temanızı ücretli olarak edildiyseniz, yukarıda anlattığımız yöntem ile yüklemeniz mümkün olmayacaktır. İndirmiş olduğunuz tema arşiv dosyanızı WordPress yönetim alanı üzerinden yükleyebilirsiniz.

Sırası ile Görünüm > Temalar > Yeni ekle ardından ekranın üst kısmında yer alan Tema Yükle düğmesine basınız.

WordPress Tema yükle özelliği

Tema Yükle düğmesine basmanızın ardından yükleme aracı sizi karşılayacaktır. Bu aracı kullanırken mutlaka tema dosyanızın arşiv türünün “.zip” biçiminde olduğunuzdan emin olun. Diğer arşiv türleri desteklenmemektedir.

WordPress Zip tema yükleme

Karşınıza gelen ekran üzerinden Dosya Seç düğmesine tıklayarak temanızı seçmeniz ve ardından Hemen yükle düğmesine basmanız yeterli olacaktır.

Herhangi bir sebepten dolayı tema dosyanızı bu araç üzerinden yükleyemez iseniz vereceğimiz diğer yöntemi kullanabilirsiniz. Bazı barındırma firmaları paketleri içerisinde maksimum dosya gönderim limitini düşük tuttuğundan dolayı bu yöntemi kullanamaya bilirsiniz.

FTP İstemcisi Üzerinden WordPress Tema Kurulumu
Her hangi bir sebepten dolayı verdiğimiz diğer yöntemler işe yaramaz ise bir FTP istemcisi kullanarak temanızı sitenize yükleyebilirsiniz. İşletim sisteminize bağlı olarak farklı FTP bağlantı programları kullanmanız gerekmektedir.

Windows işletim sistemi üzerinde kullanılan en popüler yazılım olarak FileZilla göze çarpmaktadır.

FTP istemcisi ile sitenizin dizinine bağlandıktan sonra wp-content klasörü içerisinde yer alan themes klasörünüzün içerisine girin. Temanızın arşivden çıkmış halini klasör şekliyle bu dizinin içerisine aktarma işleminden sonra yönetim alanınızdan aktif etmeniz gerekmektedir.

Üst Alt